Jak je to s pokutami a má vliv neplatný řidičský průkaz na pojistné plnění od pojišťovny? Přinášíme odpovědi na všechny vaše otázky.

V roce 2025 končí platnost 661 tisíců řidičských průkazů. Ne každý si stihne průkaz v potřebné lhůtě vyměnit a někteří řidiči budou jezdit s propadlým dokladem. Sepsali jsme odpovědi na nejčastější dotazy.

Má propadlý řidičský průkaz vliv na plnění od pojišťovny?

V případě Pillow pojišťovny nemá, a to ani u povinného ručení, ani u havarijního pojištění. Důležité je, že řidič je držitelem řidičského oprávnění, tedy že je kvalifikován pojištěné vozidlo řídit. Propadlý řidičák nemá příčinnou souvislost s nehodou, a tak Pillow zaplatí vzniklou škodu. Upozornění: postup jiných pojišťoven může být odlišný, doporučujeme si vše ověřit přímo u dané pojišťovny.

Pokud by řidič například řídil nákladní auto, a přitom měl oprávnění pouze na osobní auto, pojistné plnění nebude vyplaceno (havarijní pojištění) nebo bude vyplaceno poškozenému a po viníkovi bude vymáháno (povinné ručení). Stejně tak při řízení v době, kdy řidič má zákaz řízení neboli zákaz činnosti. To může nastat například při vybodování, spáchání závažného dopravního přestupku či zákazu řízení ze zdravotních důvodů. V takových případech pojištění nepomůže.

Mohu v Česku dostat pokutu za propadlý řidičák?

Mnoho řidičů si myslí, že od 1. ledna 2024 již v Česku nehrozí pokuta za propadlý řidičský průkaz. Argumentují, že když od roku 2024 není třeba mít průkaz u sebe, není možné dostat pokutu. Odpověď tiskového mluvčího Ministerstva dopravy ČR, Františka Jemelky, je jasná: „I v ČR musí mít řidič platný řidičský průkaz. Že ho nemusí vozit fyzicky u sebe, je pak věc druhá.“ Zákon zatím bohužel nezrušil povinnost mít platný ŘP, pouze stanovil, že v Česku jej nemusíte mít u sebe. Časem se snad dočkáme 100% digitalizace tohoto dokladu.

Tedy i přes novinky z roku 2024 je třeba mít alespoň doma platný průkaz. Jinak hrozí pokuta za přestupek. Ta může být na místě až 2 000 Kč a ve správním řízení až 2 500 Kč. V krajních případech při opakovaném porušování může být pokuta navýšena až na 50 000 Kč.

Jak je to s propadlým řidičákem v zahraničí

V zahraničí musíte mít přímo u sebe platný řidičský průkaz, protože tamní policie nemá jinou možnost, jak si ověřit vaše řidičské oprávnění. Problémem je, když platnost dokladu skončí v průběhu zahraniční cesty.  Výše pokuty se řídí pravidly dané země a zejména na západ od nás je pokuta vyšší než v Česku. Jediná rada tak zní: ihned se podívejte na svůj řidičák a zkontrolujte si jeho platnost. Do kalendáře si pak napište upomínku, která vás dva měsíce před jeho koncem upozorní. Použít můžete i aplikaci Pillow, kde si snadno nastavíte libovolnou připomínku i na několik let dopředu.

Výměna propadlého řidičského průkazu – jak na to?

Žádost o nový řidičský průkaz můžete udělat dvěma způsoby:

  1. osobně na kterémkoliv obecním úřadu s rozšířenou působností (nemusíte do místa trvalého bydliště),
  2. elektronicky přes Portál občana.

K výměně budete potřebovat platný občanský průkaz a stávající propadlý řidičák. Standardní výměna řidičského průkazu by měla proběhnout během 90 dnů před koncem jeho platnosti. Nový průkaz vám bude vydaný do 20 dnů. Expresní vydání stojí 700 Kč a zařídí vydání do 5 dnů.