Byt v osobním vlastnictví je nejčastějším způsobem držby bytu. Z pohledu pojištění je jedno, zda jde o výlučné vlastnictví jednoho člověka, nebo patří do společného jmění manželů, nebo jde o podílové vlastnictví několika majitelů. Způsob pojištění je stejný.

Návod pojištění bytu

Ve videu jsme se zaměřili na správný postup při sjednání pojištění bytu v osobním vlastnictví. Celé uzavření smlouvy nezabere více než 10 minut, podívejte se sami.

K videu přidáváme odpovědi na nejčastější otázky ohledně pojištění bytu v osobním vlastnictví.

1) Soused říkal, že si byt pojišťovat nemusí, protože pojistku má uzavřenu SVJ. Je to tak?

Jedná se o častou chybu, správný postup je jiný. Pojištění bytu se obecně skládá ze dvou částí: z pojištění domácnosti a z pojištění budovy.

Pojištění domácnosti se týká všech movitých věcí, které tvoří domácnost – od hrnců, přes oblečení, elektroniku až po pračku nebo nábytek. Tyto věci nikdy nejsou pojistkou SVJ pojištěny. Každý majitel si toto musí pojistit sám. Pokud by se mu věci zničili třeba při požáru nebo je někdo ukradl, bez vlastního pojištění nedostane vyplacené žádné peníze.

Pojištění budovy se týká samotného bytu – zdí, stropů, oken a dalších stavebních prvků. Problém je, že SVJ může mít sjednané špatné pojištění, nebo dokonce žádné. Nemusí být nastavena dostatečná pojistná částka (při totální škodě pak za peníze od pojišťovny nelze nový bytový dům postavit) nebo nemusí být správně nastaven rozsah krytí (na některé situace se pojištění nevztahuje). Dalším problémem je, že bytový dům se pojišťuje na cenu výstavby, která je menší, a ne na tržní cenu. Když se vlastníci po totální škodě nedohodnou na nové výstavbě, peníze připadající na každého vlastníka nestačí na nákup bytu ve stejné lokalitě.

Rada je jednoduchá: nikdy se nespoléhat na pojistku SVJ, ale vždy si svůj majetek pojistit vlastní kvalitní smlouvou. Jejímu uzavření nebrání skutečnost, že i SVJ má případně své pojištění.

2) Jak mohu pojistit byt na horách, kam jezdím jen na dovolenou?

Postup je stejný jako při pojištění trvale obývaného bytu. Jediný rozdíl je, že se při sjednání namísto Obývám trvale zvolí varianta Obývám rekreačně nebo pracovně. Z názvu je patrné, že je možné pojistit nejen rekreačně obývaný byt, ale třeba i byt, který slouží jako soukromá pracovna.

3) Jak mohu pojistit byt, který není kolaudován jako byt, ale jako ateliér nebo studio?

Je to snadné, úplně stejně, jako kdyby daná jednotka byla byt. Pillow nerozlišuje mezi těmito prostory a umožňuje jejich plné pojištění. Pokud v ateliéru nebo studiu trvale bydlíte, zvolte při sjednání Obývám trvale. Pokud jste v ateliéru nebo studiu méně než 9 měsíců v roce, zvolte Obývám rekreačně nebo pracovně.

4) Jak pojistit byt, který je prázdný a chystaný na rekonstrukci?

Pokud byt není zařízený, můžete ušetřit na pojištění sjednáním pouze samotné bytové jednotky bez movitých věcí. V části Chci pojistit nezvolíte Budova + Domácnost, ale pouze Budova. Až začnete byt vybavovat nábytkem a dalším zařízením, nezapomeňte rozšířit pojištění i na jeho vybavení. Stačí zavolat a jednoduše vše vyřídíte po telefonu.

5) Jak pojistit byt, který nabízím k dlouhodobému pronájmu?

Postupujete podle videa a v části Způsob užití zvolte variantu Pronajímám nebo půjčuji dlouhodobě. Pokud pronajímáte zařízený byt, nezapomeňte pojistit Budova + Domácnost. Pokud pronajímáte zcela prázdný byt a nájemníci si vše přivezou vlastní, stačí zvolit jen Budova.

6) Jak pojistit byt, kde nechávám zadarmo bydlet kamaráda?

Z hlediska pojištění je to stejná situace, jako když byt pronajímáte za peníze. Pro pojištění není důležité, zda se platí nájem nebo jde o pomoc příteli. V části Způsob užití zvolte opěr variantu Pronajímám nebo půjčuji dlouhodobě. Pokud kamarádovi půjčujete zařízený byt, nezapomeňte pojistit Budova + Domácnost. Pokud jste půjčili zcela prázdný byt a kamarád si veškeré vybavení přivezl vlastní, stačí pojistit jen byt, tj. zvolte Budova.

Kalkulace pojištění bytu